CYKL FILMOWY VIVA REWOLUCJA

IV ODSŁONA

BAADER MEINHOF / MADE IN POLAND

22 grudnia 2011  godz. 17.00

Prelekcja Marta Maciejewska (Koło Filmoznawców UG)

Miejsce:
Aula 1.43 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55

Karnety:
2 filmy 10 zł  // 4 filmy 15 zł // całość 30 zł
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

BAADER MEINHOF (2008)

produkcja: Niemcy, Czechy, Francja
reżyseria: Uli Edel
scenariusz: Bernd Eichinger, Uli Edel
zdjęcia: Rainer Klausmann
czas trwania: 150 minut
obsada: Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Nadja Uhl, Johanna Wokalek, Jan Josef Liefers

Bohaterami filmu są przywódcy Frakcji Czerwonej Armii: Ulrike Meinhof, Andreas Baader i Gudrun Ensslin. RAF istniało w latach 1970 – 1998. Było bezpośrednim wynikiem protestów studenckich trwających od 1967 roku, skierowanych przeciwko obecności byłych nazistów w polityce oraz wojnie w Wietnamie. Choć ta rewolucyjna  organizacja buntowała się przeciwko przemocy, paradoksalnie była ona jednym z głównych narzędzi działań jej członków – zamachy terrorystyczne organizowane przez RAF zaowocowały trzydziestoma czterema ofiarami śmiertelnymi.

MADE IN POLAND (2010)

produkcja: Polska
reżyseria: Przemysław Wojcieszek
scenariusz: Przemysław Wojcieszek
zdjęcia: Jolanta Dylewska
czas trwania: 90 minut
obsada: Piotr Wawer, Janusz Chabior, Eryk Lubos, Grzegorz Sowa, Marta Powałowska

Made in Poland Przemysława Wojcieszka to film-krzyk, niezwykle sugestywny w swojej wymowie i prowokacyjny artystycznie obraz. Historia siedemnastoletniego zbuntowanego Bogusia Kowalskiego, który pewnego dnia postanawia wytatuować sobie na czole napis „fuck off”, demonstrując przy tym swój stosunek do otaczających go ludzi i rzeczywistości. Bohater czuje olbrzymią frustrację, a demolowanie budek telefonicznych nie pomaga jej powstrzymać. Zwraca się wtedy do osób, które uznaje za autorytety: księdza, nauczyciela języka polskiego i matki, wielkiej miłośniczki piosenek Krzysztofa Krawczyka… Made in Poland to nagrodzona m.in. na festiwalu ERA Nowe Horyzonty filmowa adaptacja rewelacyjnie przyjętej sztuki teatralnej Wojcieszka pod tym samym tytułem.